Haydi Gençler
Tarihçe
Alper Pınar
alper.9898@hotmail.com
FARKLI KALMAK MI SIRADANLAŞMAK MI?

Tanınmış yazarlardan Bayan Brooks, liseye devam ettiği yıllarda, saçların arkadan öne doğru taranması  moda olmuştu.
Bayan Brooks bunu beceremiyor, bu yüzden çok üzülüyordu. Kızını üzgün gören babası dedi ki:
“Kızım, saçlarını ortadan ikiye ayır, geriye doğru tara ve bir kurdele ile bağla, bak göreceksin, sınıftaki kızların yarısı senin yaptığın gibi yapacaklar.”

Babasının dediği gibi yaptı Bayan Brooks. Hafta sonunda, hemen hemen  her kız, saçlarını onun taradığı gibi taramaya başlamıştı. Kızını memnun gören baba, ona şu öğüdü verdi:
“Kızım herkes gibi olma! Dünyada yeterince alelâdelik var zaten.”
Son zamanlarda tribünlerimizin bozulduğu,  taraftar gruplarımız ve tribünlerimiz arasında olumsuz tezahüratların arttığı, bunun da alışılagelmiş Gençlerbirliği kültürü ile bağdaşmadığı sık söylenir oldu. Ben de bunu sık sık dile getirenlerden biriyim. Bazıları, “Rakipler bize şöyle kötü söz söyledi, böyle kötü tezahürat yaptı. Biz sessiz mi kalalım, ezik mi olalım. Karşılık vermek hakkımız değil mi? ” gibi söylemlerle yapılanların doğru olduğunu savunuyorlar.
Ben, ne olursa olsun duruşumuzu bozmamamız gerektiğini hararetle savunanlardanım. Yukarıdaki anekdotta da denildiği gibi “Şartlar ne olursa olsun  herkes gibi olmamamız gerektiğini düşünüyorum.  Dünyada yeterince alelâdelik var zaten. Biz de aleladeler zümresine katılırsak şikâyet ettiğimiz olumsuzluklar nasıl düzelecek ki!”

Yapılan kötülüğe aynıyla karşılık vermek, sıradanlaşmayı da beraberinde getirir ve kötülüğün daha da artmasına sebep olur.  Kötülüğe kötülükle karşılık vermek “her kişi”nin işidir. Oysa önemli olan, “er kişi” olabilmektir.” Bırakalım, herkes kişiliği ve üslubu neyi kaldırıyorsa o şekilde tezahüratını yapsın. Biz üslubumuzu koruyalım ve duruşumuzu bozmayalım. 

Ben, aşağıdaki hususlardan şaşmamamız gerektiğini düşünüyorum:
Tezahüratlarımızda kötü söz ve küfüre yer olmamalı. (En son Karabük maçı sonunda yapılan küfürlü tezahüratta olduğu gibi)
Bizim sevdamız, işimiz, derdimiz Gençlerbirliği’miz değil mi? Öyleyse rakiple uğraşmak niye ki? Sadece kendi takımımızı desteklemek niçin bize  yetmiyor?
Kilometrelerce yol tepmiş ve Ankara’ya gelmiş, bize ters tavrı olamayan rakip taraftara saygı yakışmaz mı bize? (Aramıza sızan şımarık Bizanslıları hariç tutuyorum.)
Haksızlıklara, kötü tezahüratlara tepki koymaya evet ama karşıdakinin seviyesine inmemek koşuluyla.

Spor sonuçta bir oyun. Futbol rekabetle, seyirciyle güzel. Herkesin düşüncesi, siyasi görüşü, kutsalları ne kadar saygıya layıksa tuttuğu takım da aynı şekilde saygıya layıktır bence. 
Üslubumuzu, duruşumuzu korursak belki başlangıçtaki anekdotta olduğu gibi herkes kısa zamanda saçlarını bizim gibi taramaz ama biz inandığımız değerlere uygun davranmış ve amacımıza hizmet etmiş oluruz. Bu da bize yeter.
Ben daha önceleri ara sıra maçlara giden, son beş sezondur ise kesintisiz kombine alan ve çok önemli bir mazeret olmadıkça babamla birlikte tüm maçlara giden 15 yaşında bir taraftarım. Bizim bu takımın taraftarı olmamızın en önemli sebeplerinden biri, tribününün farklılığı, nezihliği, sıra dışılığı, centilmen yapısıydı. Ancak bu özelliklerin yavaş yavaş bozulmaya yüz tutmasından aşırı derecede rahatsızım ve bunu dile getirmek için özellikle bu yazıyı yazdım.

Bu Yazarımızın Diğer Yazıları Aşağıdadır


Bu Makaleyi Yorumlayın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Yorumlar
Üye Girişi
Forumda Son Konular
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Forumda Son Konular
Köşe Yazarları
Osman ÖZTÜRK Osman ÖZTÜRK
Memleketin hali gibiymiş halimiz oysa…
Yılmaz Güler Yılmaz Güler
Gençlerbirlği-Eskişehirspor
Alper Pınar Alper Pınar
HEP AYNI NAKARAT
Zafer Cem Özcan Zafer Cem Özcan
Hocasız Transfer Geleneği
Mustafa Ark Mustafa Ark
GÖREN DEĞİL BAKAN HAKEMLER..
Erdem Denk Erdem Denk
Nevşehirspor’a Minnet
Devamı
Köşe Yazarları
Devamı
Süperlig
Sitede bulunan materyallerin tüm sorumlulukları yazarlarına aittir. Kaynak belirtilmeden alıntı yapılamaz. haydigencler.com 2011
Tasarım : Reyhan Tanıtım