Forum Yönetimi > Forum Yönetimi

Forum Kuralları

(1/4) > >>

aycan cemil ülker:
Herhangi bir yerde yazılmış kurallar bütünü yok. Ama benim şahsen dikkat ettiğim iki konu var;

1. Kişiye veya kurumlara hakaret:

Bu konuda pek sıkıntı çekmiyoruz. Herkese teşekkürler. Ama yine hatırlatmakta fayda var. Lütfen kişilere, kurumlara hakaret etmeyiniz. Hakaret nasıl oluyor biraz anlatayım.

Birine küfür malumunuz bu durumun içine giriyor. Ayrıca yine birine veya bir kuruma aşağılayıcı ibareler kullanmak da suç sayılıyor. Mesela; salak, gerizekalı v.b.... Ayrıca birilerine cahil, şizofren gibi şeyler söylemek de hukuk gereği yasak. Birilerini ırkı, siyasi görüşü, inancı, mezhebi yüzünden etiketlemek, nefret söylemi geliştirmek, ayrımcılığa sebebiyet verecek şeyler söylemek de suç. Bunlara dikkat edelim.

Fakat, temsil misal bir futbolcuya, oyununu betimlemek adına "kazma", "beceriksiz", "ayağının ayağı yok" demek serbest. Ben uydurmuyorum. Kanunda böyle yazıyor. Hukukçu arkadaşlar daha iyi bilir...

2. Türkçe kullanımı;

Tabi ki sizlerden mükemmel bir Türkçe kullanımı beklenmiyor. Ben dahil herkesin bu konuda yanlışı çok. Ancak, özellikle başlık açarken, yazım kurallarına dikkat ediniz. Örneğin Türkçe'de W diye bir harf yok. Gidip de "ewli qenchlerliler" diye başlık açarsanız bu anında silinir veya değiştirilir. Yazana da uyarı verilir. Özellikle yaşı genç arkadaşlar bu hataları çok yapıyorlar. İnternet dili Türkçe kurallarına resmen balta vuruyor. Herkesi konuştuğumuz dile sahip çıkmaya davet ediyorum acizane.

Bütün harfleri büyük olan başlıklar da aynı şekilde siliniyor. Lütfen böyle başlıklar açmayınız.

Başlıkta dikkat çekmek için çeşitli işaretler kullanmayınız. Başlık zaten herkes tarafından görünmekte bir de yanına *, !, ^^ v.b. işaretler koymayınız.

Sonuçta burası bir vitrin. Biraz derli toplu olmanın bence herkese faydası var.

Son olarak; özellikle bazı yazarlar hakkında üslupları hakkında şikayetler geliyor. Lütfen tarzınıza, üslubunuza, hitap cümlelerinize dikkat ediniz. Tanımadığınız insana sert bir şekilde hitap etmeyiniz. "Ben biliyorum, siz hiç anlamıyorsunuz" üzerinden negatif yazılar yazmayınız. Bu grupta herkes birbiri ile ilişki içerisindedir. O yüzden kalp kırmayınız.

Dostluğu, saygıyı, paylaşımı ve katılımı bırakmayınız.

Can Akpınar:
kendimi bir devlet dairesinin panosundaki yazıyı okuyor gibi hissettim  :o   ;D

Ramazan Çelebi:
Dil açısından biraz daha dikkatli olmalıyız arkadaşlar. Forumda yabancı karakterler, yazım yanlışlarına dayalı vs. bir dil kullanmasak daha iyi olur. Hem kendi görüşümüzü anlatmakta sıkıntı yaşamayız hem başka insanların bizim anlatııklarımızın daha iyi anlamasını sağlarız.

Site içinde denetimimiz olması lazım. Eh site yöneticilerine duyurulur... :)

Alper Uslu:

--- Alıntı yapılan: Ramazan Çelebi - 14 Nisan 2012, 20:26:10 ---Dil açısından biraz daha dikkatli olmalıyız arkadaşlar. Forumda yabancı karakterler, yazım yanlışlarına dayarına dayalı vs. bir dil kullanmasak daha iyi olur. Hem kendi görüşümüzü anlatmakta sıkıntı yaşamayız hem başka insanların bizim anlatııklarımızın daha iyi anlamasını sağlarız.

Site içinde denetimimiz olması lazım. Eh site yöneticilerine duyurulur... :)

--- Alıntı sonu ---

Tamam Ramço sen bundan sonra sitedeki başıkların vs. Türkçe'ye uygun olup olmadığını kontrol et; eğer bir durum görürsen Aycan abine veya M. Edip abine mesaj at.. tamam mı :) zaten edebiyatçısın sende konuya hakim olursun hem :)

Yasin Bakır:

--- Alıntı yapılan: Ramazan Çelebi - 14 Nisan 2012, 20:26:10 ---Dil açısından biraz daha dikkatli olmalıyız arkadaşlar. Forumda yabancı karakterler, yazım yanlışlarına dayarına dayalı vs. bir dil kullanmasak daha iyi olur.

--- Alıntı sonu ---

Kardeşim yanlış anlama valla geceden uykum mu geldi bilmiyom ama cümleni çözemedim özellikle kırmızı yaptığım yer :))

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git