19 Aralık 2018, 14:29:17

Gönderen Konu: Gaziantep Deplasman Organizasyonu  (Okunma sayısı 231838 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Onur Nazlıaka

• Muhtar
  • Adı Soyadı: Onur Nazlıaka
Ynt: Gaziantep Deplasman Organizasyonu
« Yanıtla #60 : 20 Nisan 2014, 20:53:54 »

14 Şehit Anıtı. Dokurcum Değirmeni olarak kayıtlara geçen olay, 28 Mart 1920'de yaşanmıştır. Kilis tarafından Gaziantep'e ulaşmak isteyen Fransızlar, Elmalı mevkisinde Şahin Bey'le karşı karşıya gelmişlerdir. Düşman karşısında direnen kuvvetler başarı sağlayamamıştır, burada başta Şahin Bey olmak üzere çok sayıda askerimiz şehit olmuştur. O gün Şahin Bey kuvvetlerine erzak götüren gençler de Şahin Bey'in şehit olduğu yerin pek yakınındaki Dokurcum Değirmeni'nde saklanırken şehre ilerleyen Fransız kuvvetlerince dışarı çıkarılmış ve silahsız 14 genç, kurşuna dizilerek şehit edilmiştir. Bu olayı anmak amacıyla, Kalealtı'na 14 Şehit Anıtı yapılmıştır.

Keçehane Caddesi

Tahtani Camisi Sokak - Türktepe
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2014, 01:57:00 Gönderen: Onur Nazlıaka »
EĞİTİM CEHALETİ ALIR, EŞEKLİK BAKİ KALIR.

Çevrimdışı Onur Nazlıaka

• Muhtar
« Yanıtla #61 : 20 Nisan 2014, 20:58:38 »

Kocaoğlu Sokak - Türktepe. Türktepe, kalenin hemen ardında yükselen, Gaziantep'in en eski mahallelerinden biridir.

Türktepe'den Asri Mezarlık yönüne bakış

Türktepe'den Karaoğlan, Çıksorut yönüne bakış

Türktepe'den Çıksorut, Göllüce yönüne bakış

Çevrimdışı Onur Nazlıaka

• Muhtar
« Yanıtla #62 : 20 Nisan 2014, 21:09:33 »

Türktepe Camisi

Türktepe'den...

Çakıroğlu Sokak. Türktepe'den kaleye iniyoruz.

Türktepe kartpostalı. Üstte Türktepe Camisi, altta Tahtani Camisi görülüyor.
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2014, 21:09:54 Gönderen: Onur Nazlıaka »

Çevrimdışı Onur Nazlıaka

• Muhtar
« Yanıtla #63 : 20 Nisan 2014, 21:16:08 »

İnceoğlu Hanı. Han, 19. yüzyılda yapılmıştır. 2 katlı hanın avlusunun kenarında odalar sıralanmakta, dışarıda da dükkanlar yer almaktadır. Han şu anda onarımdadır.

Tahtani Camisi

Tahtani Camisi. İlk olarak 16. yüzyıl belgelerinde kaydına rastlanan caminin ne zaman inşa edildiği bilinmemektedir. Onarımdan geçmeden önce büyük ölçüde tahta malzeme barındırdığından bu adla anılmaktadır. Dikdörtgen planlı caminin üzeri tonozlarla örtülmüştür.

Tahtani Camisi

Çevrimdışı Onur Nazlıaka

• Muhtar
« Yanıtla #64 : 20 Nisan 2014, 21:19:18 »

Gümrük Caddesi

Yeni Han. Yeni Han'ın ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte tıpkı İnceoğlu Hanı gibi, kaydına ilk olarak 16. yüzyıl belgelerinde rastlanmıştır. 2 katlı han, tüm unsurlarını iç kısımda barındırmaktadır.

Yeni Han. Han, Kaleoğlu Mağarası'na ev sahipliği yapmakadır. Bu mağara ziyaret edilebilmekte, nefes açılıp üzerine bir sıcak çay da içilebilmektedir.

Çevrimdışı Onur Nazlıaka

• Muhtar
« Yanıtla #65 : 20 Nisan 2014, 21:29:27 »

Gaziantep Kalesi. Romalılar döneminde inşa edilen kale, höyük üzerine kuruludur. Şehrin pek çok yerinden rahatlıkla görülebilmektedir. Altında bazı tüneller ve zeytin işlikleri mevcuttur. Kalenin üst kısmı uzun süredir ziyarete kapalıdır. 

Gaziantep Kalesi'nin altındaki tünelde yer alan Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi, tadilat dolayısıyla ziyarete kapalıdır. Bu müze, Antep savunmasının oldukça başarılı biçimde anlatıldığı bir mekandır.

Millet Hanı. Han, Lala Mustafa Paşa tarafından 1562'de yaptırılmıştır. Daha önce bakırcıların olduğu han, son dönemde restore edilerek turizme kazandırılmıştır. 2 katlı hanın üst kat revakları, ortasındaki havuzu dikkat çekmektedir.

Çevrimdışı Onur Nazlıaka

• Muhtar
« Yanıtla #66 : 20 Nisan 2014, 21:32:28 »

Gaziantep Sinagogu

Gaziantep Sinagogu. Singagogun 800 yıllık olduğu belirtilmektedir. Cemaatinin kalmaması üzerine 1970'lerin sonunda kapanmıştır. Sinagog, kısa bir süre önce onarılarak ziyarete açılmıştır.

Karagöz Caddesi
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2014, 21:39:20 Gönderen: Onur Nazlıaka »

Çevrimdışı Onur Nazlıaka

• Muhtar
« Yanıtla #67 : 20 Nisan 2014, 21:34:29 »

Biraz serinlemek istediğim anda meyan kökü içiyorum. Gaziantep'te, tıpkı diğer güney illerinde olduğu gibi çok sayıda meyancı var. Meyan kökü, mideye çok yararlı. Kolanın özü olan meyan, kolaya dönüşmediği sürece gerçekten çok sağlıklı bir içecek. Hem serinletiyor hem mide ağrılarına karşı birebir.

Fotoğrafta hayrat görülüyor. Pek çok insan, kazan kazan meyan alıp böyle merkezi noktalarda halka ücretsiz dağıtıyor. Biz de meyan hayratından 2 bardak içiyor, hayrı yapana da Allah kabul etsin diyoruz.

Mütercim Asım Caddesi - Çarşı

Karagöz Caddesi. Fotoğrafta Karagöz Camisi de görülüyor. Karagöz Camisi 18. yüzyılda inşa edilmiş küçük bir camidir. Antep savunmasında Karayılan'ın karargahı olarak da kullanılmış, top atışlarından da küçük isabetler almıştır. Cami minaresindeki izler bu yüzdendir.
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2014, 01:59:49 Gönderen: Onur Nazlıaka »

Çevrimdışı Onur Nazlıaka

• Muhtar
« Yanıtla #68 : 20 Nisan 2014, 21:34:45 »

Allaben Deresi. Gaziantep'in batısındaki Sarısalkım mevkisinde yer alan Allaben Göleti'nden salınan cüz'i suyla beslenen Allaben Deresi, Şehitkamil ve Şahinbey ilçeleri arasındaki sınırdır.

Kamil Ocak Stadyumu

Kamil Ocak Stadyumu

Kamil Ocak Stadyumu

Kamil Ocak Stadyumu. Yarın şu karşıda biz oturacağız. :)
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2014, 21:53:07 Gönderen: Onur Nazlıaka »

Çevrimdışı Onur Nazlıaka

• Muhtar
« Yanıtla #69 : 20 Nisan 2014, 21:34:59 »
Müzik Molası

İbrahim Tatlıses - Yoğurt Koydum Dolaba (Gaziantep türküsü)

http://www.youtube.com/watch?v=SEC8dPCW_hY
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2014, 22:04:47 Gönderen: Onur Nazlıaka »

Çevrimdışı Onur Nazlıaka

• Muhtar
« Yanıtla #70 : 20 Nisan 2014, 21:56:16 »

Gaziantep gar sahası. Gaziantep'e ana hat yolcu treni işlememektedir. Sadece Nusaybin treni çalışır, ki o da sınır boyunu geçip giden, belli günler çalışan, fazla etkili olmayan bir trendir.

Demiryolunu ve İpek Yolu'nu aşıp Karşıyaka'ya varıyoruz. Bu semtimizi size, 2011/2012 sezonundaki deplasmanda ayrıntılı olarak tanıtmıştık.

İstikamet Zeugma Müzesi.
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2014, 02:00:45 Gönderen: Onur Nazlıaka »

Çevrimdışı Onur Nazlıaka

• Muhtar
« Yanıtla #71 : 20 Nisan 2014, 22:04:33 »

Zeugma Mozaik Müzesi. Müze, Gaziantep'in gurur kaynaklarından biridir. 2011 yılına kadar stadın yanındaki Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen mozaikler, bu yılda yeni adresleri olan Zeugma Mozaik Müzesi'ne taşınmıştır.

Zeugma Mozaik Müzesi, dünyanın en büyük mozaik müzesidir. Mozaiklerin büyük çoğunluğu Zeugma'dan getirilmiştir. Ayrıca Yavuzeli, Araban, Karkamış, İslahiye, Nurdağı ilçelerinde bulunan bazı mozaikler de müzeye nakledilmiştir.

Kuşkusuz ki Zeugma mozaikleri, müzenin en önemli parçalarıdır. Zeugma, Nizip'in Belkıs bölgesinde yer alan tarihi bir kenttir. En önemli zamanlarını Romalılar döneminde yaşamış, Fırat Nehri üzerinde geçişi sağlayan bir liman kenti olmuştur. Zeugma'daki villaların tabanı ve duvarlarında yer alan mozaikler, Atatürk Baraj Gölü'nün suları altında kalmaktan kurtarılarak müzeye nakledilmiştir.

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Çevrimdışı Onur Nazlıaka

• Muhtar
« Yanıtla #72 : 20 Nisan 2014, 22:05:47 »

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Çevrimdışı Onur Nazlıaka

• Muhtar
« Yanıtla #73 : 20 Nisan 2014, 22:09:17 »

Kahvaltıdaki kadınlar mozaiği

Europe'nın kaçırılışı mozaiği. Mozaikler, mitolojik anlamlar içermektedir. Bu mozaikte Zeus'un, aşık olduğu Fenike kralnın kızı Europe'yi kaçırması tasvir edilir. Zeus, boğa kılığına girmiştir ve deniz kıyısında eğlenen Europe'nin yanına gider. Kendisini seven Eurpoe'yi bir anda sırtına alarak kaçırır. Mozaikte bu anlatım tasvir edilmektedir.

Diyonsos büstü mozaiği

Çevrimdışı Onur Nazlıaka

• Muhtar
« Yanıtla #74 : 20 Nisan 2014, 22:17:40 »

Dionysos ve Ariadne'nin düğünü mozaiği. Mozaik, 1992 yılında tarihi eser kaçakçılarının bölge halkınca ihbar edilmesi üzerine bulunmuştur. Sonrasındaysa 1998 yılında mozaiğin büyük bir bölümü bu kez müze deposundan çalınmıştır. Eksik kalan kısımlar lazerle yansıtılmaktadır.

Okeanos ve Tethys mozaiği

Pasiphae ve Daidalos Mozaiği

Eros ve Psykhe Mozaiği
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2014, 22:18:16 Gönderen: Onur Nazlıaka »