Haydi Gençler
Tarihçe
Zafer Cem Özcan
zafizufi@hotmail.com
Zincirleme Hata Tamlaması

 

Antalyaspor maçının ilk yarısındaki futbolumuzun ardından ikinci devreye son derece ümitli olarak başlamış ve parlak transferimiz Vlemincx'in de katkısıyla hızlıca yükseklere tırmanacağımıza yeniden inanmıştık. Aslında o maçın ikinci yarısı bile gösteriyordu o kadar da umutlanmamız gerektiğini. Nitekim Akhisar Belediyespor maçında da kendi kalemize hapsolduğumuz dakikalar var ki, "fark atarız, Vlemincx bi' 4 de bunlara atar" gibi düşüncelerimizi bir daha çıkmamak üzere derinlere gömdü.

Orduspor maçına yine ümitli başladık. Kötü oynadığımız Akhisar Bld. maçında bile puan alıyorsak, Orduspor maçından en az 1 puanla dönmeliydik. Kazandığımız zaman bizi 6. sıraya çıkarabilecek bir maçtı. Olmadı.

Maça çok hızlı başlamıştık. Sanırım teknik ekibimiz maçın ilk dakikalarında biraz daha pozitif futbol anlayışıyla başlayarak rakibin oyun planlarını bozmayı amaçlıyor. Antalyaspor maçında bunu tutturmuştuk. Şansın ve Vlemincx'in bireysel performansının da yardımıyla 29 dakika içinde 4-1 öne geçmiştik. Bu maçta da aynısını denedik ve ilk 3 dakikada 2 gol pozisyonundan yararlanamadık. Her zaman şans yardımcı olmuyor malesef.

Maçtan önce Jimmy Durmaz ile hafta arası yaşanan gerilimin de etkisiyle hepimiz "Neden Zec kadroda değil?" diye düşünmekteydik ancak, kendisi grip olmuş. Geçen hafta da Azofeifa grip olmuş ve oynayamamıştı. Bu konuda takımımızın son derece bilinçsiz hareket ettiğini düşünüyorum artık. Bence büyük rezalet. Bir takım özellikle kadronun kilit isimlerinin hasta olmaması konusunda gerekli bir plan-program oluşturamıyorsa bu onların ayıbıdır. Geçen hafta Azo yok diye maçı kaybetseydik ne olacaktı? Azo yoksa Gençlerbirliği yok mu yani? Tek futbolcuya dayalı sistem hangi yılda bitmişti Avrupa futbolunda?

Aynı zamanda da yeni transferimiz Nemanja Tomiç Antalya'da geçirdiği bir sakatlıktan ötürü kadroda değilmiş 2 haftadır, onu da maçtan hemen önce öğrendik. Anında öğreniyoruz haberleri... Allah muhafaza, oyuncularımızdan birinin başına bir şey gelse, hafta sonu siyah bandajla maça çıktıklarında öğreniriz "Birine bir şey mi oldu acaba" diye soruştururken.

Neyse maça geri dönelim. Maçın ilk yarısında kontrol tamamen bizdeydi. Orduspor kanatlardan zorlamaya ve kontratakları değerlendirmeye çalışsa da hiçbir şekilde kalemize yaklaşamadı. Özellikle Monje'nin Ordu'nun derelerine giden ortalarından dolayı oldukça rahattık. Gol atamasak bile 0-0 biter ve 1 puanla döneriz evimize, diye düşünmüştüm. Ta ki orta sahadan yediğimiz gole kadar...

Ramazan'ı hatalı bularak pozisyonu atlayabilirim ancak pozisyon oldukça garip bir şekilde gelişti. Jimmy'yi taç esnasında indirdiklerinden hemen sonra Umbides önüne gelen topu kaleye gönderdi ve gol oldu. Aynı pozisyonun çok daha hafifinde medar-ı iftiharımız Cüney Çakır geçen hafta Aykut Demir'e sarı kart göstermişti. Hoş, bu maçta Vlemincx'e yapılanları sayarsak Orduspor'un maçı hükmen 3-0 kaybetmesine kadar varabilirdi durum ama es geçelim. Kesinlikle art niyet aramıyorum, artık bu hakemlerin beceriksizliğinin göstergesi ve maçın atmosferine göre kartlarına ellerini uzatıp uzatmamayı seçtiklerinin bir kanıtı bana göre.

Zaten, "yine hakemler yüzünden..." muhabbetine girecek olsaydım maç 2-0'ken Petroviç'in eliyle kestiği pozisyonu yakalayamayan yan hakemi ve ona güvenerek pozisyona tepki bile vermeyen Tolga Özkalfa'yı açıklayamazdım. İki taraf için de hakeme oldukça sinirlenilmiş bir maç olduğu muhtemel.

Gole Ramazan açısından bakarsak, durduğu yer olarak çokça ilerideydi diyemem. Benim yine Ramazan'a tepkili olma sebebim top kaleye yönelirken son ana kadar uzanmaya çalışmak yerine golü yiyeceğini kabul etmesi oldu, her zamanki gibi. Her şeyden ziyade, ben u14 liginde 1.70'ten bile kısa olmasına rağmen o demire yetişmek için hayatını ortaya koyan genç kalecileri izlemiş birisi olarak, Ramazan gibi boylu poslu bir kalecinin elini uzatma konusunda bu kadar aciz kalmasını hazmedemiyorum. Biraz inan be adam...

Sezon başından bu yana ilk defa bir ikinci yarıya bu kadar iyi başladığımızı gördüm, onun da ne kadar iyi olduğu tartışılır zaten. Yine de geçen sezon ikinci yarıda çevirdiğimiz 4-5 maç varken bu sezon bu konuda neden bu kadar sıkıntı çektiğimizi anlayamıyorum. Kondisyon açısından hala yetersiz bir takım olmamızın etkisiyle teknik ekibin skor ne olursa olsun ikinci yarıya yaslanma taktiğinin uyuştuğunu da düşünüyorum ancak bu kervan nereye kadar gider, hiçbir fikrim yok. Kulusiç'in kırmızı kartına kadar maçı çevirme sinyalleri vermemize rağmen, karttan sonra malesef yeniden baskısını kuramayan bir takıma döndük.

Aslında iyi ikili olmadılar da diyemem Kulusiç ve Curri için ama Aykut-Kulusiç kıyası yapmaya da kalkışmayacağım. Gerçi bu ikilinin iyi görünmesinde Orduspor hücum hattının oldukça zayıf olması da büyük etkendi ama olsun. Uzun zaman sonra ilk 11'de maça çıkan Curri için zor bir sınavdı ve oyundan alınması hatasına kadar da yine aşırı agresif olduğu 1-2 müdahele dışında sırıtmadı. Yine de bu oyununu düzeltmesi gerek, zira ligimizdeki hakemler ziyadesiyle dengesiz. İteklediği için sarı kart çalıp, çift dalarak adamın futbol hayatını bitirmeye çalışana faul bile çalmadıklarını biliyoruz. Kokartları kim veriyor bu ülkede...

Karttan sonra, hocanın Doğa'yı oyundan alıp Ekigho'yu oyuna sürmesi beni oldukça şaşırttı. Sahada Özgür'ün verdiği katkıyı verememesine rağmen yine Orduspor'un kötü hücum hattından nemalanarak o kadar da sırıtmayan Doğa'yı oyundan alıp risk alması oldukça takdir edilesi. Ayrıca düzenli olarak ilk performansı kötü diye Ekigho'yu günah keçisi ilân etmemize de katılmıyorum. 1-2 pozisyonda etkinliğini gösterdi. Ayrıca ilk devrenin son iç saha maçında oyuna girmiş ve rakip Beşiktaş'ın sağ beki Hilbert'ten tam üç kez net top çalmasına karşın hakem düzenli olarak ona faul çalmıştı. Irkçı bir tanım gibi görünsün istemem ama ben artık buna hakemler üzerindeki  "Zenci etkisi" diyorum. Bir pozisyonda siyahi bir futbolcu varsa ve siyahi olmayan diğer oyuncu yerde kaldıysa, fauldür. Keza bu maçta da aynısı gerçekleşti ve faul çalınmasa Lekiç'in bir anda kaleciyle karşı karşıya kalması an meselesiydi. Gerçi Ekigho korner topunda zamanlama hatası yapmasa skoru 2-2'ye getirebilirdi ancak bir defans gibi topu uzaklaştırdı ve kendini ispat etme yolunda önemli bir fırsatı kaçırdı ama neyse. Kimlere sabretmiyoruz şu kadroda, Ekigho'nun canı sağolsun...

Lekiç'in oyuna girer girmez attığı gol hem çok şahaneydi hem de çok umutlandırıcı oldu.  Eski bir yazımda "Uzun boylu falan ama pivot santrafor değil, daha çok kaleye dönük oynamayı seviyor." yazdığım için beni utandırdı. Forvet hattımızın zenginliğini dönüşümlü bir şekilde kullanırsak bize sürekli olarak gol şeklinde geri dönecektir bu varyasyonlar. Nitekim yedek kulübesinde 1-2 maç geçirip de hırsa gelmeyen futbolcuya futbolcu denmez zaten.

Fuat Hoca hatayı aslında tam olarak burda yaptı. Madem Ekigho'yla forvet hattını güçlendirmek istedi, neden Vleminckx-Ekigho değişikliği yapmadı direkt olarak ya da Ekigho'yu Vleminckx'e partner olarak almayı düşünmedi? Özellikle maçın son dakikalarında Jimmy-Hurşut orta sahada 2'li, Artun-Lekiç-Ekigho 3'lüsü forvet oynayacaktı madem, Hurşut ve Jimmy'yi çift forvet arkası gibi kullanıp kanat organizasyonundan vazgeçmek yerine sarı kartlı Orduspor defans bloğunu direkt olarak geçmeye çalışmadı? Ben galibiyeti isteyen ancak nasıl isteyeceğini bilmeyen bir teknik ekip gördüm Orduspor maçında kulübede. Yine de diploması olan, yaşımın 3 katı kadar futbolun içinde olmuş bir insana karşı saygısızlık etmek istemem. Daha önce de yaptığı gibi, "şu değişikliği yaptık, çünkü..." denilsin ve tatmin olalım, seve seve razıyım. Ancak anlayamadığımız hamlelerle kazanma ihtimalimiz olan bir maçı kaybedince ister istemez bir açıklama bekliyoruz taraftarlar olarak.

Azo ve Petroviç'in stopere çekilmesi de çok ilginç bir taktik oldu. Curri-Artun değişikliği yerine saatli bomba olarak defansta duran ve sarı kartı olan Petroviç'i çıkarıp Curri'yi oyunda tutsaydı da Azo-Curri yapsaydı yine bir nebze olsun daha mantıklı olmaz mıydı? Ya da günün etkisizlerinden Jimmy'yi Artun'la değiştirip, Azo ya da Petroviç ikilisinden birini yine orta sahada tutarak son 10 dakikadaki defans-hücum arası kopukluğu gidermeye çalışamaz mıydı? Zaten Hurşut ve Jimmy ikilisinin göbekte oynadığı son 5-10 dakikada ciddi anlamda hücumdan kesildik. Uzun topları Lekiç'in indirmesi ve Artun-Ekigho ikilisinin topu alıp götürmesini falan bekledik. Garip şeyler yaptık açıkçası...

Orduspor'u galibiyetten ötürü kutluyorum yine de. Eksiklerine rağmen iyi bir maç çıkardılar. Yine de hücum hatları çok zayıf. Neden kritik maçlardan puan çalıp "Kesin kazanır." denilen maçlarda puan kaybı yaşadığını izleyince çok daha iyi anladım. Kazanmayı doğru yollardan isteseydik kazanabileceğimiz bir maçtı ancak olmadı. Sağlık olsun...

Haftaya rakibimiz son haftaların formsuz takımı Eskişehirspor. Orduspor maçında olduğu gibi dertlilere derman olma kültürümüzü devam ettirirsek Eskişehirspor maçından da puansız çıkmamız kuvvetle muhtemel. Yine de bu formsuzluğu değerlendirmeli, geçen yıl çok iyi bir şekilde tutturduğumuz o "Burası Ankara, burdan çıkış yok" futbolunu yeniden kazanabilmeliyiz. Zaten onu yaptığımızda lig liderinin karşımızda heder olduğunu gördük ki, bunu yaptığımızda yenemeyeceğimiz bir takım yok.

Önümüzdeki 2 maç üst üste Ankara'da. Eskişehirspor'dan sonra Mersin İdman Yurdu'nu ağırlayacağız ve bu 2 maçı da kazanıp 6 puan alırsak Fuat Hoca'nın hedefi büyük oranda gerçekleşmeye yakın olur. Puan kaybı yaşamamız durumunda da hem hedeften uzaklaşırız, hem de küme düşmeye bir anda çok yaklaşabiliriz. Yine de bunu belirlemek elimizde.

Umarım yüzümüzü güldürürler...

Bu Makaleyi Yorumlayın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Yorumlar
Üye Girişi
Forumda Son Konular
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Ynt: Adana Deplasman Organizas
Forumda Son Konular
Köşe Yazarları
Osman ÖZTÜRK Osman ÖZTÜRK
Memleketin hali gibiymiş halimiz oysa…
Yılmaz Güler Yılmaz Güler
Gençlerbirlği-Eskişehirspor
Alper Pınar Alper Pınar
HEP AYNI NAKARAT
Zafer Cem Özcan Zafer Cem Özcan
Hocasız Transfer Geleneği
Mustafa Ark Mustafa Ark
GÖREN DEĞİL BAKAN HAKEMLER..
Erdem Denk Erdem Denk
Nevşehirspor’a Minnet
Devamı
Köşe Yazarları
Devamı
Süperlig
Sitede bulunan materyallerin tüm sorumlulukları yazarlarına aittir. Kaynak belirtilmeden alıntı yapılamaz. haydigencler.com 2011
Tasarım : Reyhan Tanıtım